Historia Brzustowa | Brzustów na przestrzeni wieków
Facebook Twitter Digg Google Wyślij link znajomemu

BRZUSTÓW

wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz (51°29'48"N i 20°9'31"E). Sołectwo Brzustów terenem swoim obejmuje wieś Brzustów, wraz z przysiółkami Kolonia I, Kolonia II, Kolonia III oraz Wzgórze. Więcej...

HISTORIA BRZUSTOWA

datuje się od dnia 3 lutego 1367 roku, kiedy to biskup włocławski Zbylut z Gołańczy nadaje mieszczaninowi Wolborza Piotrowi Rusinowi prawo lokowania na prawie średzkim wsi Brzosthov. Więcej...

Historia Brzustowa

 

Udokumentowana historia Brzustowa datuje się od dnia 3 lutego 1367 r., kiedy to biskup włocławski Zbylut z Gołańczy nadaje mieszczaninowi Wolborza Piotrowi Rusinowi prawo lokowania na prawie średzkim wsi Brzustów (Brzosthov), położonej w Ziemi Sandomierskiej, w kasztelanii opoczyńskiej. Brzustów był własnością biskupów włocławskich, choć pod względem jurysdykcji kościelnej podlegał archidiecezji gnieźnieńskiej. Początkowo Brzustów należał do parafii w Białobrzegach (Opoczyńskich), a od ok. 1520 r. do trzeciego rozbioru Polski w 1795 r. do parafii w Inowłodzu, kiedy to znów powrócił do parafii w Białobrzegach. Kmiecie brzustowscy do czasu uwłaszczenia (ukazem carskim z 1864 r.) odrabiali pańszczyznę na folwarku biskupim w Smardzewicach. Do dworu smardzewickiego składali daniny z owsa, drobiu, jaj, dawali podwody i pełnili straż w tym dworze oraz wykonywali inne ciążące na nich powinności.

Od 1795 r. Brzustów znalazł się w zaborze austriackim; w 1809 roku został włączony do Księstwa Warszawskiego, a po kongresie wiedeńskim do Królestwa Polskiego. Od roku 1879 do I wojny światowej Brzustów był w granicach dóbr carskich należących do Księstwa Łowickiego, obejmujących lasy rządowe od Brudzewic przez Smardzewice po Sulejów. Rozwój samorządności wiejskiej spowodował włączenie Brzustowa do utworzonej dwadzieścia lat wcześniej - w 1859 r. - gminy Unewel, której siedziba mieściła się najpierw w Sługocicach, następnie w Smardzewicach, a na koniec w Białobrzegach. Ten stan utrzymuje się do 1954 r., kiedy to powstaje Gromadzka Rada Narodowa w Brzustowie. Po kolejnej zmianie administracyjnej w 1972 r. Brzustów należy do Gminy Białobrzegi, a od 1977 r. do chwili obecnej do Gminy Inowłódz.

Podobnie zmieniała się przynależność Brzustowa na poziomie wojewódzkim. W dwudziestoleciu międzywojennym Brzustów należy do województwa kieleckiego, by na krótko przed wybuchem II wojny światowej, z dniem 1 kwietnia 1939 r. znaleźć się w granicach województwa łódzkiego. W latach 1945-1954 Brzustów ponownie należy administracyjnie do województwa łódzkiego, w latach 1954-1975 do województwa kieleckiego, następnie w latach 1975-1998 do województwa piotrkowskiego. Po reformie administracyjnej w 1998 roku Brzustów powraca do województwa łódzkiego.

Wśród istotnych dla Brzustowa wydarzeń wspomnieć warto założenie Towarzystwa Ochotniczej Straży Pożarnej (16 września 1928 r.), w następstwie czego cztery lata później, w 1932 r. zostaje wybudowana remiza strażacka. W roku 1946 z części parafii Białobrzegi Opoczyńskie zostaje utworzona parafia Brzustów. Parafię w Brzustowie erygował w dniu 2 listopada 1946 r. biskup sandomierski Jan Kanty Lorek.

Tyle na temat dziejów Brzustowa można powiedzieć w wielkim skrócie. W publikowanych na naszych stronach odcinkach Ryszard Mochola rzuca znacznie więcej światła na temat historii wsi Brzustów i jej okolic oraz życia jej mieszkańców na przestrzeni dziejów. Zapraszamy do lektury.

Creative Commons License

"Dzieje Brzustowa" autorstwa Ryszarda Mocholi jest utworem udostępnionym pod adresem www.brzustow.pl na podstawie licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa/Użycie niekomercyjne/Bez utworów zależnychwersja 3.0, Rzeczpospolita Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2010.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Grzegorzu, poważnie nie wiem o czym piszesz, Przecież tu jest masa informacji na temat innych miejscowości wokół Brzustowa. Poza tym nie są to strony na temat opoczyńskiego, tylko Brzustowa, więc naturalnie o Brzustowie jest najwiecej. Polecam też zajrzeć do działu Okolice Brzustowa.

    Posted by Marek, 04/02/2011 4:58pm (4 lata temu)

  • Super. Szkoda że tak niewiele jest informacji, o innych miejscowościach opoczyńskiego powiatu, choćby sąsiednich gmin, bo mimo wszystko Brzustów to jednak opoczyńskie.

    Posted by grzegorz, 07/01/2011 10:47pm (4 lata temu)

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy