Brzustów | Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
Facebook Twitter Digg Google Wyślij link znajomemu

BRZUSTÓW

wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz (51°29'48"N i 20°9'31"E). Sołectwo Brzustów terenem swoim obejmuje wieś Brzustów, wraz z przysiółkami Kolonia I, Kolonia II, Kolonia III oraz Wzgórze. Więcej...

HISTORIA BRZUSTOWA

datuje się od dnia 3 lutego 1367 roku, kiedy to biskup włocławski Zbylut z Gołańczy nadaje mieszczaninowi Wolborza Piotrowi Rusinowi prawo lokowania na prawie średzkim wsi Brzosthov. Więcej...

Publiczna Szkoła Podstawowa

 

Najstarsi mieszkańcy Brzustowa wspominają jeszcze czasy, gdy nauka odbywała się w chłopskich izbach. W rozmowach z nimi padają nazwiska nauczycieli, którzy ich uczyli w tych prymitywnych, z dzisiejszego punktu widzenia, warunkach. Kierownikiem przedwojennej szkoły, która w rzeczywistości rozrzucona była po brzustowskich chałupach był Roman Górski, wraz z nim pracowały panie Halina Podkasana i pani Chodiwowa (lub też Hodiwowa; nie udało się niestety potwierdzić pisowni nazwiska).

Uczniowie klas 1-4 Szkoly Podstawowej w Brzustowie w roku 1929
Uczniowie klas 1-4 Szkoly Podstawowej w Brzustowie w 1929 r.
Szkoła mieściła się wtedy w domu Teofila Dróżdża.
(Zdjęcie ze zbiorów Andzi - Dziękujemy!)

Na krótko przed wojną, około roku 1937 mali Brzustowiacy rozpoczęli naukę szkolną w świeżo wybudowanym budynku szkoły. Był to budynek piętrowy, murowany z czerwonej cegły, znajdujący się w pobliżu stacji kolejowej. Wybuch wojny i okupacja nie tylko przerwały naukę szkolną, lecz zmieniły także przeznaczenie budynku, zajętego przez hitlerowców. Szkoła została zburzona przez Niemców w 1945 roku.

Uczniowie klas V-VII Szkoły Podstawowej w Brzustowie na wycieczce w Krakowie (1959 r.)
Uczniowie klas 5-7 Szkoly Podstawowej w Brzustowie w 1959 r.
Wycieczka do Krakowa
(Zdjęcie ze zbiorów Andzi - Dziękujemy!)

Po wojnie dzieci przez niemal 20 lat uczyły się w prowizorycznie skleconym baraku i - tak jak przed wojną - w brzustowskich domach; do czasu, gdy w 1964 roku otworzył swoje podwoje nowy budynek szkolny.

Obecna szkoła w Brzustowie to obiekt, który przez czterdzieści lat istnienia wtopił się w krajobraz niewielkiej miejscowości, malowniczo położonej wśród nadpilicznych lasów, łąk i pól. Wraz z dynamicznym rozwojem Brzustowa znikały strzechy, drewniane chaty i pochyłe płoty. Ich miejsce zajęły stopniowo murowane domy, zadbane, ukwiecone zagrody. Budynek szkolny nie musiał się zmieniać, gdyż wybudowany w latach sześćdziesiątych był nowoczesny, jasny i przestronny. Przez wiele lat bez większych remontów doskonale spełniał swą funkcję – ośmioklasowej szkoły podstawowej. W latach wyżu demograficznego tworzone były nawet podwójne klasy. Pierwszym kierownikiem tej placówki był pan Jan Piotrowicz. Za jego czasów właśnie uczniowie przeprowadzili się z izb wiejskich do pięknej „Tysiąclatki”. Później, przez kilka lat szkołą zarządzał p. Marian Latosiński, a następnie od roku dyrektorem szkoły został mgr Julian Zięba. Pełnił on tę funkcję przez wiele lat, całym sercem oddając się pracy z młodzieżą i dla środowiska. Za jego kadencji wizerunek szkoły w Brzustowie zaczął stopniowo, lecz konsekwentnie się zmieniać. Na początku za sprawą pojawienia się na szkolnym boisku wysłużonego samolotu wojskowego „Iskra”, który przez wiele lat był znakiem rozpoznawczym naszej szkoły. W latach dziewięćdziesiątych jego miejsce zajęła bryła nowoczesnej sali gimnastycznej.

Następnym dyrektorem szkoły była pani mgr Maria Zięba – to jej przypadło w udziale wdrażanie wraz z gronem pedagogicznym nowej reformy oświatowej, w wyniku której szkoła w Brzustowie stała się sześcioklasową publiczną szkołą podstawową. Przez wszystkie lata okresu powojennego w szkole podstawowej zatrudnionych było 10-11 nauczycieli i 4-5 pracowników obsługi. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni pani Barbara Klatka.

Aleksandra Koselak

Adres

Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzustowie
Brzustów 1
97-215 Inowłódz
tel. (0-44) 710 01 10

Statut Szkoły

Statut Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzustowie (2008)
Statut Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzustowie (2004)

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Super ;)

  Posted by Asia, 19/02/2012 6:38pm (3 lata temu)

 • Dzieki za ciekawe informacje!

  Posted by emedyrext, 01/02/2011 2:56am (4 lata temu)

 • Moja klasa rocznik 1958-1965 była pierwszą która opuściła nową szkołe oddaną do użytku jesienią 1964 r. I byliśmy dotąd jedynymi absolwentami tej szkoły, którzy spotkali się w Brzustowie na na uroczystym zjeździe jubileuszowym absolwentów w dniu 25.06.2005 r. Kilka kopii filmu z tego spotkania przekazalem koledze Jurkowi. Warto może coś z tego filmu tu zamieścić. Kontakt z Jurkiem - do wiadomości Redakcji.

  Pozdrawiam krajanów! Adam Zając z Raciborza.

  Posted by Adam Zając, 17/10/2010 1:13pm (4 lata temu)

 • Mój ojciec Jan Zając rocznik 1921 uczył się w Szkole Podstawowej w Brzustowie:

  - w I i II klasie w latach 1929-1931 w domu Bronisława Koselaka;
  - w III klasie w latach 1931-1932 w domu Teofila Drożdża;
  - w IV-VI klasie w latach 1932-1935 w domu u Ignacego Pazurka.

  Kierownikiem szkoły w tym czasie był Leon Bobiński rodem spod Krakowa.Nauczycielami ojca były: Podkasana z Galicji i Chodiwowa z kresów wschodnich. Warto te informacje wykorzystać i zamieścić w historii szkoły. Ojciec mój dużo pamięta z przeszłości i jest w stanie udzielić dodatkowych informacji pod tel. [do wiadomości redakcji].

  Pozdrawiam wszystkich rodaków! Adam

  Posted by Adam Zając, 17/10/2010 1:13pm (4 lata temu)

 • Pani Andziu! Serdecznie dziękujemy - niesamowita pomoc! Poprawki naniesiemy w tym tygodniu. Zdjęcie - jeżeli wyraża Pani zgodę na jego publikację na naszych wspólnych stronach - proszę uprzejmie przesłać na adres mailowy admin[małpa]brzustow.pl Proszę także podać w liście nazwisko, chcielibyśmy podziękować Pani za okazaną pomoc na naszych stronach. Pozdrawiam.

  Posted by Szkoła w Brzustowie, 17/10/2010 1:12pm (4 lata temu)

 • Posiadam zdjęcie Szkoły Powszechnej w Brzustowie wykonane w 1929 roku, na którym widnieją uczniowie wraz z nauczycielami. Chętnie go prześlę właściwemu adresatowi, aby go wykorzystać w organizowanym albumie. Proszę o wskazanie adresu e-mailowego.

  Posted by Andzia, 17/10/2010 1:12pm (4 lata temu)

 • Ja nie chciałabym komentować tej strony, bo oczywistym jest, ze to fajna sprawa, że w ogóle taka strona istnieje. Chcę tylko wnieść kilka poprawek do zamieszczonych tutaj informacji:
  - pierwszym Kierownikiem Szkoły w Brzustowie jak mnie pamięć nie myli była P.Miernikowa, żona leśniczego z leśnictwa Brzustów i pełniła tę funkcje do 1960 r. włącznie.
  - Przez nastepne dwa lata funkcję tę pełnił P. Walewski
  - od 1962 r Kierownikiem Szkoły został P. Janusz Piotrowicz.
  Odnośnie nauczycieli, którzy pracowali w Szkole Podstawowej w Brzustowie, to stwierdziłam brak takich nazwisk jak: J. Ślęzak (imienia nie pamiętam, tak mam podpisane świadectwo), Sabina Klata, Danuta Olszowiec, Lucyna Treter (później Grzyb - wyszła za mąż za mieszkańca Sługocic).
  - ostatnia uwaga dotyczy nazwiska jednego z nauczycieli tj. Tadeusza Błaszczykowskiego, a nie Błaszczyka jak widnieje w ogólnym zestawieniu.

  Posted by Andzia, 17/10/2010 1:12pm (4 lata temu)

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy